Biopsja prostaty TRUS

Baner

W diagnostyce raka prostaty kluczowe jest szybkie potwierdzenie obecności komórek nowotworowych, a także ocena stopnia złośliwości i zaawansowania choroby. Jedną z najnowocześniejszych metod wykrywania raka gruczołu krokowego jest biopsja prostaty przeprowadzana pod kontrolą ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS).

Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób onkologicznych u mężczyzn, będąca drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów nowotworowych. Wczesne wykrycie choroby jest kluczowe, ponieważ w początkowych stadiach rak prostaty jest w pełni uleczalny. Wstępną diagnostykę mogą zapewnić nieinwazyjne badania, takie jak per rectum, USG prostaty oraz oznaczenie poziomu PSA we krwi. W przypadku podejrzeń konieczne jest wykonanie biopsji prostaty pod kontrolą TRUS, która umożliwia pobranie próbek tkanki do badania histopatologicznego.

Biopsja prostaty przy użyciu TRUS polega na pobraniu kilkunastu próbek (zazwyczaj 10-12) z różnych części gruczołu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu – najczęściej nasiękowym w okolicach prostaty lub rzadziej poprzez aplikację żelu znieczulającego doodbytniczo.

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS to standardowa procedura diagnostyczna w kierunku raka prostaty. Może być zlecona u pacjentów:

  • z powiększonym gruczołem krokowym wykrytym podczas badania per rectum lub USG,
  • z podwyższonym ponad normę stężeniem antygenu PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) w surowicy krwi,
  • ze stwierdzonymi zmianami ogniskowymi wykrytymi i opisanymi w rezonansie magnetycznym.

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS polega na pobraniu od 10 do 12 próbek tkanki z różnych części gruczołu krokowego. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie, najczęściej nasiękowe w okolicy prostaty, a rzadziej doodbytniczo w formie żelu znieczulającego.

 

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS jest inwazyjnym badaniem wykonywanym przez odbytnicę, wymagającym odpowiedniego przygotowania pacjenta. Przygotowanie:

  • tydzień przed badaniem odstawić leki przeciwzakrzepowe,
  • w zaleconym terminie przyjąć antybiotyk,
  • w dniu badania spożyć lekki posiłek i ograniczyć płyny,
  • przed badaniem opróżnić jelita (można zastosować lewatywę lub łagodny środek przeczyszczający).

Po zabiegu w moczu, nasieniu lub stolcu mogą wystąpić niewielkie ilości krwi. W przypadku dużych skrzepów należy skontaktować się z lekarzem. Warto pamiętać, że w początkowych stadiach raka prostaty, biopsja może dać wynik fałszywie ujemny, co może wymagać powtórzenia badania, jeśli objawy choroby się utrzymują.

Pliki do pobrania