W diagnostyce raka prostaty kluczowe jest szybkie potwierdzenie obecności komórek nowotworowych, a także ocena stopnia złośliwości i zaawansowania choroby. Jedną z najnowocześniejszych metod wykrywania raka gruczołu krokowego jest biopsja prostaty przeprowadzana pod kontrolą ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS).
Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób onkologicznych u mężczyzn, będąca drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów nowotworowych. Wczesne wykrycie choroby jest kluczowe, ponieważ w początkowych stadiach rak prostaty jest w pełni uleczalny. Wstępną diagnostykę mogą zapewnić nieinwazyjne badania, takie jak per rectum, USG prostaty oraz oznaczenie poziomu PSA we krwi. W przypadku podejrzeń konieczne jest wykonanie biopsji prostaty pod kontrolą TRUS, która umożliwia pobranie próbek tkanki do badania histopatologicznego.
Biopsja prostaty przy użyciu TRUS polega na pobraniu kilkunastu próbek (zazwyczaj 10-12) z różnych części gruczołu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu – najczęściej nasiękowym w okolicach prostaty lub rzadziej poprzez aplikację żelu znieczulającego doodbytniczo.