Rozrost prostaty

Baner

Po 45. roku życia w organizmie mężczyzny spada stężenie hormonów, głównie testosteronu. To naturalny objaw starzenia się organizmu. Konsekwencją może być powiększenie prostaty i związane z tym problemy z oddawaniem moczu oraz inne dokuczliwe objawy.

W większości przypadków jest to tzw. łagodny rozrost prostaty. Po odpowiedniej terapii, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Konsultacje i badania kontrolne są kluczowe. W Szpitalu Mazovia w Częstochowie prowadzimy zarówno kompleksową diagnostykę, jak również leczenie rozrostu gruczołu krokowego, także z wykorzystaniem nowych technologii. Laser światłowodowy, wyróżnia się precyzją, wysoką skutecznością i bezpieczeństwem zabiegowym. Metoda minimalizuje ryzyko wystąpienia po zabiegu problemów z nietrzymaniem moczu oraz utratą funkcji seksualnych.

Diagnostyka łagodnego rozrostu stercza opiera się przede wszystkim ma zebraniu wywiadu przez urologa, badaniu fizykalnym narządów płciowych zewnętrznych, badaniu jamy brzusznej i badaniu palcem przez odbytnicę (DRE, per rectum). W Szpitalu Mazovia w Częstochowie wykonujemy również niezbędne badania laboratoryjne (PSA, kreatynina, mocznik, eGFR, badanie ogólne moczu, posiew moczu) oraz:

  • badanie TAUS (USG przezpowłokowe) – oceniające kondycję nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, stercza i zaleganie moczu po mikcji,
  • badanie TRUS (USG przeodbytnicze) – oceniające dokładnie gruczoł krokowy,
  • przepływ cewkowy – nieinwazyjne badanie oceniające siłę i długość strumienia moczu,
  • pełne badanie urodynamiczne – małoinwazyjne badanie precyzyjnie różnicujące charakter zmian czynnościowych dolnych dróg moczowych.

Badania diagnostyczne:

  • TAUS (USG przezpowłokowe)
  • TRUS (USG przezodbytnicze)
  • uroflowmetria (URF)
  • badanie urodynamiczne (URD)
  • badania laboratoryjne

Łagodny rozrost gruczołu krokowego leczymy w 90% zachowawczo, stosując terapię farmakologiczną, która doskonale niweluje lub w znacznym stopniu ogranicza nieprzyjemne dolegliwości. Jest to leczenie objawowe, które musi być stosowane do końca życia chorego, pod kontrolą prowadzącego lekarza urologa.

Zaledwie w 10% przypadków – kiedy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne lub niemożliwe do stosowania – konieczne jest włączenie leczenia zabiegowego. Metodę dopasowujemy indywidualnie do potrzeb chorego, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak wielkość stercza, obciążenia dodatkowe chorego, wiek, ryzyko choroby nowotworowej czy poprzednie leczenie zabiegowe.

Możliwości leczenia w Szpitalu Mazovia w Częstochowie:

TUMT – termoterapia gruczołu krokowego. Najmniej inwazyjne leczenie zabiegowe gruczołu krokowego, możliwe do wykorzystania w bardzo mało nasilonych objawach rozrostu stercza, wymagające cyklicznego powtarzania. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym.

TURP – przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu monopolarnego. Najbardziej klasyczna operacja małoinwazyjna stercza, powszechnie wykonywana na całym świecie, zwyle wykorzystana przy objętości stercza zwykle 90-100 cm3.

TURPiS – przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu bipolarnego. Ulepszona wersja zabiegu TURP, w której resekcja odbywa się z wykorzystaniem prądu bipolarnego. Dzięki temu krwawienie śródoperacyjne jest znacznie mniejsze.

Thulep/Holep – laserowa enukleacja prostaty (przy użyciu lasera tulowogo/holmowego). Jedna z najnowocześniejszych małoinwazyjnych metod operowania przerostu prostaty. Stosowana u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego w celu zmniejszenia jego objętości i zwiększenia tempa przepływu moczu przez cewkę moczową.

Adenomektomia klasyczna (otwarta) technika operacyjna pozwalająca usunąć bardzo duży gruczoł krokowy oraz kamienie znajdujące się w świetle pęcherza. Coraz rzadziej stosowana ze względu na obfite krwawienie śródoperacyjne i zastępowana operacjami laparoskopowymi

Laser tulowy Soltive Thulium Premium wykorzystywany jest w zabiegach enukleacji łagodnego rozrostu prostaty. Emitowana przez laser energia pozwala oddzielić przerośniętą tkankę gruczołową (gruczolaka) od prawidłowej tkanki prostaty przy jednoczesnym szybkim zaopatrzeniu krwawiących okolicznych naczyń. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo pacjenta i zapewnia lekarzowi lepszą widoczność pola zabiegowego. Laser Soltive Thulium Premium cechuje się dzięki temu wysoką skutecznością, precyzją i bezpieczeństwem. Zastosowanie lasera Soltive Thulium Premium umożliwia usunięcie nawet dużych gruczolaków prostaty przy maksymalnie zmniejszonym ryzyku wystąpienia powikłań po zabiegu.

Laser tulowy Soltive Thulium Premium to także najmniej inwazyjne dostępne narzędzie, do rozbijania kamieni w układzie moczowym. Dowiedz się więcej na temat wykorzystania lasera tulowego w leczeniu kamicu układu moczowego.