Kamica nerkowa

Baner

Kamica nerkowa to schorzenie, które polega na formowaniu się kamieni w nerkach. Może przebiegać łagodnie - bezobjawowo lub z intensywnymi objawami (promieniujący ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa oraz krwiomocz) - ostra kamica nerkowa.

Szybka reakcja, odpowiednia diagnostyka i leczenie, mogą zapobiec rozwojowi choroby. Nasi specjaliści spośród dostępnych w szpitalu najnowocześniejszych metod leczenia, wybiorą tę najlepiej dopasowaną do potrzeb pacjenta tak, aby efektywnie, szybko i możliwie najmniej boleśnie usunąć kamienie nerkowe.

 

Objawy kamicy nerkowej mogą być bardzo różne i zależą głównie od wielkości oraz lokalizacji kamienia. Najczęstsze symptomy to:

  • Silny ból: ból może być odczuwany w okolicy lędźwiowej, brzucha, a także promieniować do pachwiny. Jest to tzw. kolka nerkowa.
  • Krwawienie: krew w moczu (krwiomocz) jest częstym objawem towarzyszącym kamicy.
  • Zaburzenia oddawania moczu: częste, bolesne oddawanie moczu oraz uczucie pilności mogą wskazywać na obecność kamieni nerkowych.
  • Nudności i wymioty: silny ból może powodować nudności i wymioty.
  • Gorączka i dreszcze: w przypadku zakażenia dróg moczowych, które czasami towarzyszy kamicy, mogą wystąpić gorączka i dreszcze.

 

Kamienie nerkowe podczas przemieszczania się mogą uszkadzać błony śluzowe układu moczowego. To otwarta droga do infekcji. Kamica nerkowa to stan chorobowy, którego w żadnym wypadku nie wolno zlekceważyć, lecz należy pilnie udać się do lekarza.

Podstawą do zdiagnozowania kamicy nerkowej są badania obrazowe. Kamienie zwykle są dostrzegane w trakcie USG jamy brzusznej, podczas diagnostyki innych schorzeń. Złóg widoczny podczas badania wskazuje na potrzebę dalszego leczenia.

Aby precyzyjnie zlokalizować złogi, szczególnie przed zabiegiem, wykonujemy tomografię komputerową i urografię. Po skierowaniu przez lekarza, pacjenci mogą wykonać je w naszym szpitalu.

Badania diagnostyczne:

  • USG jamy brzusznej
  • tomografia komputerowa TK
  • urografia

W leczeniu kamicy nerkowej stosuje się minimalnie inwazyjne leczenie endoskopowe. 

W Szpitalu Mazovia w Częstochowie, po wnikliwej analizie badań diagnostycznych, w trakcie konsultacji, specjalista spośród dostępnych metod, proponuje indywidualnie dopasowaną ścieżkę leczenia.

Możliwości leczenia w Szpitalu Mazovia w Częstochowie:

  • ESWL – kruszenie kamieni w drogach moczowych falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo.
     
  • PCNL – przezskórne usuwanie kamieni nerkowych – układ kielichowo-miedniczkowy nerki nakłuwa się przez skórę, następnie, po rozszerzeniu kanału wkłucia, do układu wprowadza się nefroskop i pod kontrolą wzroku usuwa się kamień lub rozbija go na fragmenty możliwe do wydobycia przez instrument.
     
  • RIRS – wewnątrznerkowa endoskopia wstępująca – zabieg polegający na wprowadzeniu przez cewkę moczową i moczowód do układu kielichowo-miedniczkowego nerki giętkiego endoskopu i kruszeniu kamieni laserem holmowym. Obecnie ta metoda jest najczęściej wybieranym leczeniem kamicy nerkowej ze względu na bardzo wysoką skuteczność i minimalną inwazyjność zabiegu.