Kruszenie kamieni metodą ESWL

Baner

Kamica moczowa to choroba charakteryzująca się tworzeniem się kamieni w układzie moczowym, które mogą wywoływać ostry ból.

Leczenie kamicy w przeszłości często oznaczał tradycyjne operacje chirurgiczne, jednak dzięki postępowi medycyny, są dostępne mniej inwazyjne metody, takie jak rozbijanie kamieni metodą ESWL, wykonywane w Szpitalu Mazovia w Częstochowie.

Metoda ESWL (extracorporeal shock-wave lithotripsy) jest najmniej inwazyjną z dostępnych, zabiegowych metod usuwania kamieni z dróg moczowych. Polega na wykorzystaniu fali akustycznej do rozbicia kamienia na drobne części, które mogą być później naturalnie wydalane z moczem. Często pozwala uniknąć dalszego leczenia zabiegowego.

Stosuje się ją w leczeniu kamieni nerkowych i moczowodowych (w górnej części moczowodu). W związku z brakiem konieczności wykonywania nacięć, minimalizowane jest ryzyko infekcji i skraca się czas rekonwalescencji.

Wskazanie

Do zabiegu ESWL kwalifikuje się pacjentów, których kamienie umiejscowione są w kielichach i miedniczce nerkowej oraz kamienie moczowodowe. Duże i zaklinowane kamienie wymagają zazwyczaj wykonania kilku zabiegów.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu, specjalny aparat wytwarza falę uderzeniową, która jest skupiona na kamieniu. Jest to kontrolowane za pomocą obrazowania rentgenowskiego, aby precyzyjnie umieścić kamień w ognisku aparatu. Standardowo zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent nie musi być hospitalizowany.