Kamica pęcherza moczowego

Baner

Kamica pęcherza moczowego to schorzenie, które polega na tworzeniu się kamieni w pęcherzu. Mogą one powodować ból i inne dolegliwości, a także stać się przyczyną poważnych infekcji układu moczowego. Zazwyczaj pacjenci dowiadują się o nich przypadkowo, podczas badań profilaktycznych. 

Metody dostępne w Szpitalu Mazovia w Częstochowie pozwalają na małoinwazyjne pozbycie się kamieni z pęcherza moczowego. W przypadku starszych mężczyzn, u których schorzenie bywa skutkiem przerostu gruczołu krokowego - prostaty, pacjenci mogą uzyskać kompleksowe leczenie.

Objawy kamicy pęcherza moczowego

Głównym objawem jest przede wszystkim silny ból wynikający z utrudnienia odpływu moczu z nerek oraz przesuwania się kamieni przez drogi moczowe. Ból zwiększa się, gdy mamy do czynienia ze sporymi kamieniami. Te mniejsze, które dotarły do pęcherza moczowego powodują często krótszy, ale zazwyczaj nawracający ból.

Zbytnie gromadzenie się kamieni moczowych może doprowadzić do infekcji i zatrzymania moczu. Oprócz tego bólowi mogą towarzyszyć:

  • pieczenie w pęcherzu,
  • bolesne parcie na pęcherz,
  • problemy z oddaniem moczu – strumień przerywany lub krople,
  • ból prącia – w przypadku mężczyzn,
  • wysoka gorączka – w przypadku zastoju moczu w pęcherzu lub zakażenia dróg moczowych,
  • krwiomocz – wyraźne zaciemnienie koloru moczu i zabarwienie na czerwono.

Ból może trwać od 20 minut do kilku godzin. W przypadku wystąpienia gorączki i krwiomoczu, interwencja lekarska powinna być natychmiastowa. 

Diagnostyka kamicy pęcherza moczowego zwykle rozpoczyna się od USG układu moczowego, które wykonujemy z wypełnionym pęcherzem. Dzięki temu obraz badania jest bardziej przejrzysty.

Badania diagnostyczne:

  • USG układu moczowego

Kamicę pęcherza moczowego leczy się endoskopowo (cystolitotrypsja), w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Przez cewkę moczową do pęcherza wprowadza się cystoskop, następnie kamień kruszy się laserem holmowym na drobne fragmenty, które odpłukuje się na zewnątrz. 

U starszych mężczyzn kamica pęcherza moczowego jest następstwem przerostu gruczołu krokowego (prostaty), tak więc po usunięciu kamienia z pęcherza często wskazane jest endoskopowe leczenie tego schorzenia, również wykonywane w Szpitalu Mazovia w Częstochowie. Przeczytaj więcej na temat leczenia zabiegowe przerostu gruczołu krokowego.

Możliwości leczenia w Szpitalu Mazovia w Częstochowie:

  • cystolitotrypsja endoskopowa